مزایا و معایب لامپ های ال ای دی

مزایا و معایب لامپ های ال ای دی چیست؟

- 0 Comment. در روشنایی

مزایا و معایب لامپ های ال ای دی

۱) طول عمر

اولین و مهم‌ترین معیار برای بیان مزایا و معایب لامپ های ال ای دی، طول عمر لامپ‌های ال ای دی می‌باشد لامپ‌های ال ای دی طول عمری بین ۵۰ هزار تا ۶۰ هزار ساعت دارند. این طول عمر در مقایسه با لامپ‌های دیگر بسیار بیشتر است.

۲) بهره نوری

از دیگر مزیتهای لامپ‌های ال ای دی می‌توان به بهره نوری بالای این لامپ‌ها اشاره نمود. در حال حاضر لامپ‌های ال ای دی بهره‌ای بین ۷۴ تا ۱۲۰ لومن بر وات را دارا می‌باشند و این در حالی است که این مقدار برای لامپ‌های رشته‌ای ۱۰ تا ۱۵ لومن بر وات، برای لامپ‌های کم‌مصرف ۴۵ تا ۶۵، برای لامپ‌های بخار جیوه ۳۵ تا ۶۰، برای لامپ‌های بخار سدیم ۶۰تا ۱۱۰ و برای لامپ‌های متال هالید ۷۵ تا ۸۵ لومن بر وات می‌باشند. در زیر نمودار مقایسه بهره نوری انواع لامپ‌ها آورده شده‌است.

 

۳) زمان پاسخ

لامپ‌های ال ای دی به محض رسیدن ولتاژ به آن‌ها روشن می‌شوند (کمتر از20us) ولی به عنوان مثال لامپ‌های متال هالید زمانی بالغ بر ۵ دقیقه لازم دارند تا به حداکثر نور خود برسند، یعنی لامپ‌های ال ای دی (پانزده میلیون بار) سریع‌تر روشن می‌شوند. مشکل دیگر لامپ‌های متال هالید این است که اگر این لامپ‌ها بیش از ۵ دقیقه روشن باشند گرم می‌شوند و بعد از خاموشی دیگر فوراً روشن نمی‌شوند. چرا که لامپ گرم شده و سنسور داخل لامپ اجازه روشن شدن مجدد لامپ را تا زمانی که لامپ سرد نشود نمی‌دهد و حدوداً پس از ۳ دقیقه سنسور اجازه ورود ولتاژ را داده و سپس حدود ۴ تا ۵ دقیقه زمان نیاز است تا به حداکثر نور خود برسد.

4) روشن و خاموش

طول عمر لامپ‌های ال ای دی به هیچ وجه تابعی از تعداد روشن و خاموش شدن نیست، می‌توان لامپ‌های ال ای دی را میلیون‌ها بار روشن و خاموش کرد. در واقع طول عمر لامپ‌های ال ای دی تنها به مدت زمان روشن مانده بستگی دارد.

5) تنظیم شدت نور

امکان تنظیم نور در لامپ‌های ال ای دی با استفاده از تکنولوژی PWM = Pulse Width Modulation که کنترل سطح ولتاژ به کمک تغییر پهنای پالس است و در اکثر میکرو کنترلرها موجود است به راحتی امکان پذیر است.

6) تنظیم زاویه تابش

در لامپ‌های ال ای دی نور در تمام جهات منتشر نمی‌شود و به دلیل موجود بودن لنزهایی با زوایای دلخواه نوری، کاملاً قابل کنترل است.

۷) جریان راه‌اندازی

همان‌طور که در بالا بیان شد لامپ‌های متال هالید ۵ دقیقه زمان نیاز دارند تا به حداکثر نوردهی خود برسند. در این مدت که لامپ در حال راه اندازی است برای یونیزه کردن گاز داخل لامپ جریان بیشتری مصرف می‌کند. در یک آزمایش انجام شده مشاهده گردید که در ابتدای روشن شدن لامپ ۴۰۰ وات متال هالید، جریان برابر با ۷/۲ آمپر از مدار لامپ عبور کرده، که این جریان با گرم شدن لامپ کاهش یافته و پس از ۵ دقیقه به ۵ آمپر رسید. به عبارت دیگر یک لامپ ۴۰۰ واتی متال هالید در مدت زمان راه‌اندازی ۱۱۰۰ وات مصرف خواهد داشت یعنی تقریباً ۳ برابر مقدار واتی که باید مصرف کند. این عملکرد تجهیزاتی ۳ برابر قوی‌تر را نیاز دارد که پیرو آن هزینه‌های کابل کشی و تجهیزات را افزایش خواهد داد.

8) کاهش نور

کلیه لامپ‌ها از جمله لامپ های ال ای دی با گذشت زمان دچار افت شدت نور می‌گردند.

9) نوع منبع تغذیه

ال ای دی‌ها قابلیت تغذیه هم با جریان AC (البته پس از تبدیل به DC) و هم جریان DC با مصرف کم را دارند، لذا می‌توانند از منابع انرژی خورشیدی یا باتری نیز جهت تأمین نیروی خود استفاده کنند.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.