مزایا و معایب خرید اینترنتی

مزایا و معایب خرید اینترنتی

- 0 Comment. در اخبار فروشگاه

مزایا و معایب خرید و فروش اینترنتی

فضای اینترنت پر شده از فروشگاه‌های اینترنتی ولی بسیاری از افراد خرید سنتی را ترجیح میدهند، شما چه فکر می‌کنید آیا از مزایا و معایب خرید اینترنتی آگاه هستید؟

از گذشته انسان برای تداوم حیات خود اقدام به خرید و فروش به واسطه معاوضه کالا به کالا کرده است معاوضه دو کالا با هم فقط به خاطر رفع نیازهای روزمره بوده  و بعد از مدتی پول جای کالا را گرفت و بدین گونه تجارت شکل دیگری به خود گرفت.

خرید سنتی، تجربه ای است که قدمت آن به سالیان سال می رسد، در واقع از زمانی که انسان پا بر کره خاکی گذاشت و نیاز به تبادل کالا و خدمات پیدا کرد، خرید و فروش سنتی شکل گرفت، در عصر حاضر با گسترش اینترنت و  پیدایش بانکداری الکترونیکی  نوعی دیگری از خریدو فروش  به نام خرید اینترنتی شکل گرفته است.

خرید و فروش اینترنتی!

بسیاری از عوامل در زندگی امروزی دست به دست هم داده اند تا افراد را به سمت فروشگاه های اینترنتی بکشانند، در عین حال هنوز هم بسیاری از افراد، خرید سنتی را به خریدهای اینترنتی ترجیح می دهند؛ اما واقعاً کدام روش درست است؟

تنوع زیاد کالا در فروشگاه‌های اینترنتی و اطلاعات کافی مانند مشخصات فنی، توضیحات و تصاویری که برای هر محصول ارائه می شود نکته قابل توجه در فروشگاه‌های اینترنتی می‌باشد که در اختیار شما قرار می‌گیرد. این مدل از خرید که در کشور های پیشرفته از سالیان سال رواج داشته، امروزه در دیگر کشور ها هم رواج پیدا کرده و در کشور خودمان ایران هم کمتر کسی می‌باشد که با خرید اینترنتی مواجه نشده باشد.

فضای اینترنتی پر شده از فروشگاه‌های اینترنتی و گردش در این سایت‌های فروشگاهی حس بودن در فروشگاه های واقعی و فیزیکی را به شما القا می کند.

در این مقاله سعی داریم شما را با مزایا و معایب خرید و فروش اینترنتی آشنا کنیم.

مشتریان فروشگاه خانه برق دلایل متعددی برای خرید اینترنتی ذکر می کنند، بسیاری از این دلایل شامل خصویات منحصر به فرد محیط اینترنت، وجود اطلاعات فراوان در مورد محصولات ، امکان مقایسه محصولات و قیمت آن ها، صرفه جویی در زمان، انعطاف پذیری در زمان خرید، عدم نیاز به تحرک فیزیکی، وجود قیمت های رقابتی، تنوع محصولات و سهولت در سفارش خرید می‌باشد. با توجه به مطالعات صورت گرفته می‌توان عمده ترین مزیت خرید اینترنتی را راحتی دانست .

 

مزایا و معایب خرید اینترنتی

مزایای خرید اینترنتی

صرفه جویی در زمان

فروشگاه‌های اینترنتی مانند فروشگاه خانه برق این امکان را برای شما فراهم می‌آورند که تنها با چند کلیک نیاز های خود را خریداری کنید و این امر تا حد زیادی در زمان شما صرفه جویی می کند.

صرفه جویی در سوخت

اگر شما هم با کاهش هزینه‌ها از جمله هزینه‌های سوخت در جدال هستید یکی از مزایای خرید اینترنتی و آنلاین این است که شما دیگر برای خرید نیاز به وسایل نقلیه ندارید در نتیجه هزینه‌ای بابت سوخت پرداخت نخواهید کرد.

صرفه جویی در انرژی

بعضاً خرید نیاز به زمان زیادی دارد و  همین دلیل ممکن است خسته کننده باشد. بدتر از این زمانی است که مشخصات مورد نظر شما برای یک محصول در همه فروشگاه‌ها موجود نیست. خرید اینترنتی این مشکل را نیز برای شما برطرف کرده است. در خرید اینترنتی لازم نیست شما انرژی پر ارزشتان را برای خرید صرف کنید.

مقایسه قیمت ها

یکی از مزیت‌هایی که خرید اینترنتی برای شما به ارمغان می‌آورد امکان مقایسه است. در واقع این یک نوآوری پیشرفته است که اجازه می دهد تا به راحتی برندها و قیمت‌ها را تنها با چند کلیک بررسی و مقایسه کنید. با این امکان شما قادر خواهید بود تا مقرون به صرفه ترین فروشگاه اینترنتی را برای خرید محصول مورد نظر خود انتخاب کنید.

دسترسی 24 ساعته

فروشگاه خانه برق امکان خرید را در طول 24 ساعت شبانه روز، 7 روز هفته و 365 روز سال فراهم کرده است، در حالی که به ندرت می توانید فروشگاهی را پیدا کنید که 24 ساعته در طول تمام هفته باز باشد. خرید اینترنتی  به شما اجازه می دهد تا به صورت آزادانه در هر زمان که می خواهد به خرید بپردازید.

عدم وجود صف

در هنگام خرید اینترنتی هیچ گونه صفی برای خرید کالای مورد نظر شما وجود ندارد. تمام فروشگاه‌های اینترنتی با ویژگی‌های سفارش شخصی منحصر به فرد برای خرید طراحی شده اند.

جستجوی آسان کالا

این قابلیت به شما این امکان را می دهد تا به راحتی، کالای مورد نظر با رنگ، سایز، مدل و سبک خاص خود را برای خرید بیابد. علاوه بر این می تواند به راحتی وجود و یا عدم وجود کالا را هم بررسی کند.

معایب خرید اینترنتی

علاوه بر مزایا، معایبی نیز وجود دارد که موجب شکایت افراد می‌شود که در صورت درایت و انتخاب آگاهانه فروشگاه اینترنتی، می توان خریدی امن و مطمئن را تجربه نمایید.

عدم امکان بررسی کالا از نزدیک

یکی از مشکلاتی که در خرید اینترنتی با آن مواجه هستید، عدم بررسی کالا از نزدیک است. در فروشگاه اینترنتی تنها شرح محصول و عکس آن نمایش داده می شود. که البته در صورت مطالعه نقطه نظرات خریداران و سایرین در بخش نظرات می تواند راه گشا باشد. لذا درج نظرات شما هم در این بخش چراغ راه دیگران خواهد بود.

کاهش رضایت در لحظه

برخلاف خرید در دنیای واقعی، بعد از خرید از فروشگاه اینترنتی بلافاصله قادر به استفاده محصول خریداری شده نخواهید بود. زیرا شما می‌بایست مدتی را برای دریافت کالا درب منزل صبر نمایید. اگر با این موضوع کنار آیید قطعاً هنگام دریافت کالا درب منزل لذتی بیشتر خواهید برد.

سهل انگاری و عدم دقت در انتخاب

از عمده معایب خرید اینترنتی سهل انگاری و عدم دقت در مشاهدات و انتخاب سایت‌ها و فروشگاه‌های است که از خوشنامی سایر فروشگاه‌ها بهره برده و با انتخاب نام‌ها و صفحات مشابه اقدام به کلاهبردای می‌نمایند. همیشه با کلیک کردن بر روی نماد اعتماد فروشگاه از صحت و سلامت آن فروشگاه اطلاع حاصل نمایید.

از معایب دیگر خرید اینترنتی عدم آگاهی از نحوه در اختیار قراردادن اطلاعات محرمانه از جمله رمزهای دوم کارت‌های بانکی به سایت های فیشینگ است. توصیه اکید ما این است در صورت عدم آگاهی از نحوه خرید و پرداخت آنلاین هرگز اقدام به پرداخت آنلاین نکرده و روش پرداخت در محل را به عنوان گزینه پرداخت انتخاب نمایید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.