آنتن تلویزیون، مشکلات و راه حل‌ها

آنتن تلویزیون، مشکلات و راه حل‌ها

- 51 Comments. در آنتن و تجهیزات جانبی

آنتن تلویزیون، مشکلات و راه حل‌ها: برای داشتن یک تصویر خوب تلویزیونی باید آنتن، کابل آنتن، اتصالات مانند پریز و فیش و رابط و اسپلیتر، گیرنده دیجیتال و تلویزیون، همگی درست کار کنند. آنتن یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها برای به دست آوردن تصویر خوب است. امروزه انواع آنتن ثابت و گردان توسط شرکت‌های ایرانی و خارجی ساخته می‌شوند.

1- افت سطح سیگنال به دلیل تغییر جهت آنتن

یکی از مشکلات متداول و ناراحت کننده در هنگام دیدن یک برنامه تلویزیونی این است که آنتن شما با وزش باد، تکان می‌خورد و تصویر به هم می‌ریزد. البته تکانهای کوچک نمی‌توانند مشکلی برای تصویر ایجاد کنند اما اگر آنتن را خوب محکم نکرده باشید، وزش باد جهت آنتن را تغییر داده و سیگنال درست به گیرنده نمی‌رسد. در این صورت تصویر به هم می‌ریزد. داشتن یک پایه محکم و ثابت کردن بدنه آنتن هوایی، اولین شرط داشتن یک تصویر خوب است. حتی در آنتن های گردان، باید پایه آنتن و همچنین اتصال آنتن به پایه‌اش، کاملا محکم باشد.

2- عدم وجود سیگنال به دلیل اتصال شیلد و مغزی کابل

در اتصال کابل آنتن به آنتن و گیرنده خیلی باید دقت کنید. کابل آنتن از دو قسمت تشکیل شده است. شیلد و مغزی که هردو رسانا و هادی هستند. این دو هادی به هیچ عنوان نباید به هم اتصالی داشته باشند.

 

3- افت سطح سیگنال یا عدم وجود سیگنال به دلیل استفاده از کابل آنتن فرسوده یا نا مرغوب

آنتن خوب، یکی از ارکان به دست آوردن تصویر خوب است. اما اگر کابل استاندارد و مناسبی برای انتقال امواج تصویر به تلویزیون یا گیرنده دیجیتال نداشته باشید، هرچقدر که آنتن خوبی داشته باشید و جهت آن را درست تنظیم کنید، نتیجه نخواهید گرفت.

4- افت سطح سیگنال یا عدم وجود سیگنال به دلیل اتصالات غیر مقاوم در برابر گرد و خاک و باران

در نقطه اتصال کابل آنتن به آنتن، و کابل آنتن به تلویزیون یا گیرنده معمولاً از اتصال فیشی استفاده می‌شود یک اتصال ضعیف باعث افزایش مقاومت الکتریکی و کاهش ارسال سیگنال به گیرنده می‌شود. هم چنین گرد و غبار و آب و رطوبت، مقاومت میان شیلد و مغزی کابل را کم می‌کنند و باعث می‌شوند کیفیت سیگنال، به شدت پایین بیاید.

5- افزایش سطح سیگنال با تعیین جهت مناسب برای آنتن

در سیستم‌های آنالوگ برای تنظیم جهت آنتن باید مناسب ترین جهت که همه کانال‌ها با آن بهترین تصویر را بدهند انتخاب نماییم. اما معمولاً این اتفاق نمی‌افتاد و بعضی کانال‌ها خوب و بعضی بد خواهند بود. با استفاده از آنتن‌های گردان این مشکل قابل حل خواهد بود.

با وجود و فراگیر شدن گیرنده‌های دیجیتال دیگر مشکل جهت‌های مختلف برای شبکه‌های مختلف حل شده است. در گیرنده‌های دیجیتال، با انتخاب گزینه‌ سطح سیگنال در منوی گیرنده می‌توانید شدت سیگنال را مشاهده و آنرا تنظیم کنید. بنابراین گیرنده را در حالت سطح سیگنال قرار داده و آنقدر آنتن را بچرخانید تا بیشترین سطح سیگنال را دریافت نمایید. اگر هم آنتن گردان دارید، این کار را به عهده خود آنتن بگذارید. وقتی بیشترین سطح سیگنال را دریافت کردید، وارد مرحله کانال یابی شوید.

6- استفاده از تقویت کننده‌ها

اکثر متخصصان استفاده از آمپلی فایر (تقویت کننده) را در صورتی که نیاز به تقویت دارید، توصیه می‌کنند. اشکال بالقوه تقویت کننده‌ها این است که نویز را با سیگنال تقویت می‌کنند که می‌تواند از طریق سیگنال‌های قوی، باعث بدتر شدن وضعیت شوند.

 

 

یک نکته در انتخاب آنتن:

یکی از پارامتر‌های مهم در آنتن، گین یا بهره آنتن است و با واحد دسی بل (dB) مشخص می‌گردد. بعضی شرکت‌های تولید کننده این پارامتر را در مشخصات آنتن تولیدی ذکر نمی‌کنند. اما به خاطر داشته باشید هرچه این عدد بزرگتر باشد، کیفیت و سطح سیگنال خروجی آنتن بالاتر خواهد بود.

انواع آنتن تلویزیون

برای مصارف خانگی 3 نوع آنتن در بازار موجود است. آنتن هوایی ثابت، آنتن هوایی گردان و آنتن رومیزی.

آنتن هوایی ثابت

این آنتن برای جاهایی که سیگنال نسبتا قوی بوده و نیازی به گردش آنتن برای پیدا کردن سطح کیفیت‌ بهتر نیست استفاده می‌شود. این آنتن بعد از نصب نیاز به تنظیم جهت داشته و بعد از تنظیم جهت، آن را ثابت نمایید.

آنتن هوایی گردان

آنتن هوایی گردان در جاهایی استفاده می‌شود که سیگنال ضعیف و برای پیدا کردن فرکانسهای مختلف به گردش آنتن احتیاج است. جهت این آنتن را می‌توان به صورت اتوماتیک یا دستی تنظیم نمود.

آنتن رو میزی

آنتن رومیزی برای استفاده در داخل ساختمان به کار می‌رود. در ساختمان‌های بلند و در طبقات بالای آپارتمان‌ها و برج‌ها می‌توان از این آنتن استفاده کرد. به علت نصب در داخل و نزدیک به تلویزیون، تنظیم جهت این آنتن بسیار راحت است.

بسیاری از افراد این نوع آنتن‌ها را برای راحتی در کنار تلویزیون یا نزدیک تلویزیون قرار می‌دهند. اگر بتوانید آن را نسبتاً بالا بر روی یک دیوار یا نزدیک یک پنجره قرار دهید، بهترین سطح سیگنال را دریافت خواهید کرد.

 

نتیجه گیری برای انتخاب آنتن تلویزیون، مشکلات و راه حل‌ها

استفاده از آنتن هوایی ثابت برای طبقات پایین و یا ساختمان‌های کوتاهی که در میان سازه‌های بلندتر قرار گرفته‌اند و مکان‌هایی که از فرستنده‌های اصلی دور هستید و سطح سیگنال‌ها ضعیف و تصویر ندارند مناسب است و بهتر است از این نوع آنتن‌ها استفاده شود. در جاهایی که آنتن هوایی ثابت نمی‌تواند سیگنالهای هوایی را خوب دریافت کند، از آنتن‌های گردان استفاده کنید. برای انتخاب آنتن مناسب، از همسایه‌هایی که قبل از شما در آن محل بوده‌اند و تصویر تلویزیون‌شان خوب است، کمک بگیرید. از آنها بپرسید از چه نوع آنتنی استفاده می‌کنند. برای پیدا کردن جهت آنتن، جهت آنتن‌های آنها را مشاهده نمایید. اگر در طبقات بالای ساختمان قرار دارید یا در برج زندگی می‌کنید، ممکن است آنتن رومیزی هم برای گرفتن سیگنال خوب، کافی باشد.

51 دیدگاه

 1. علیرضا - 15 تیر, 1399

  باسلام ماهمه شبکه ھا روداریم بجز شبکه استانی وشبکھ ورزش و مستنداشکال ازکجاس

  • خانه برق - 16 تیر, 1399

   جای آنتن را تغییر بدهید اگر امکان دارد ارتفاع آنتن را بالاتر ببرید مشکل حل خواهد شد.

 2. محمد - 15 تیر, 1399

  سلام ،تلویزیون سامسونگ دارم،انتن به گیرنده دیجتیال وصل میکنم شبکه هارو میگیره ولی به تلویزیون وصل میکنم شبکه هارو ناقص میگیره ،بعد قطع میشن،مشکل از تلویزیونه؟؟؟؟

  • خانه برق - 16 تیر, 1399

   عموماً گیرندگی دستگاه‌های دیجیتال نسبت به بعضی تلویزیون‌ها قویتر هست و با سیگنال‌های ضعیف هم تصویر دارند، شما می‌توانید با تغییر محل نصب آنتن و انتقال به محل مناسب‌تر مشکل حل نمایید.

 3. میثم رحیم زاده - 15 تیر, 1399

  با سلام
  ببخشید انتن ما انتن هوایی گردان هست به خاطر دلایلی نمی تونم انتن رو از پنجره بیرون بذارم میارم توی خونه و کنار پنجره اصلا نمیاره
  طبقه اول هستیم
  و تازه کدوم انتن واسه طبقه اول خوبه ؟؟؟

  • خانه برق - 16 تیر, 1399

   آنتن گردان برای نصب در خارج ساختمان و پشت بام طراحی شده است. برای داخل ساختمان از آنتن‌های داخلی یا همان آنتن رومیزی استفاده نمایید.

 4. افشین - 2 تیر, 1399

  باسلام خواستم یه تجربه رو با دوستان اشتراک بذارم
  من دستگاه دیجیتال و تلویزیون جعبه ای سامسونگ دارم .کابل آنتن ۲ تیکه ایت
  تقریبا هر شب رو پشت بوم بودم بخاطر نویز ….جالبه تمام کانالها صاف بود با یه رد شدن ماشین بنظر من کلا تصویر میرفت و دوباره چرخوندن آنتن و ….
  تا اینکه متوجه شدم سیم برق تلویزیون و دستکاه دیجیتال و تقویت آنتن در کنار هم در یه سه راهی قرار داره ….محل قرار گیری سیم تقویت آنتن رو از اون دوتا با یه خونه فاصله گذاشتم و تمام ..،نویز رفت و تصویر پایدار

 5. علی شیخ کرمی - 29 خرداد, 1399

  سلام و عرض ارادت
  ممنون از راهنمایی شما
  کابل را تعویض کردم همه کانال ها را دریافت می کنم.

 6. یعقوب - 27 خرداد, 1399

  با تغییر حالت فیش متصل به پشت تلویزیون کیفیت سیگنال تغییر میکند. همه اتصالات هم محکم هستند. جرئت نمی کنم به آنتن فوت کنم که مبادا سیگنال دریافتی بد شود.

  • خانه برق - 27 خرداد, 1399

   خوب قطعاً فیش خراب هست فیش عوض کنید. فراموش نکنید فشار به فیش در جهت‌های بالا و پایین موجب خراب شدن فیش و سوکت دستگاه شود.

   • سینا - 6 تیر, 1399

    با سلام خسته نباشید خدمت شما
    یه آنتن برای مغازه نصب کردم وقتی ماشین رفت و امد میکنه تصویر قطع میشه
    حتی تو شب اکثر اوقات قطع میشه
    توی روز خیلی بهتره
    همسایه ها اکثرا از ساختمونشون که چهار طبقس سیم اوردن
    میخواستم بدونم تو همون ارتفاع بالای مغازه میشه کاری انجام بدم که تصویر بهتر بشه؟
    راستی تلویزیون تازه نصب کردم سیم و فیش تازه هست
    با تشکر

    • خانه برق - 9 تیر, 1399

     سعی کنید جای آنتن تغییر بدهید و در صورت امکان ارتفاع آنتن ببرید بالا، مشکل حل خواهد شد.

 7. علیرضا - 26 خرداد, 1399

  سلا م در طبقه همکف ساختمانی محدوده خلج باید از چه تقویت کننده آنتن استفاده کرد آیا انتن خفاشی خوب است یا آنتن گردان؟؟؟

 8. علیرضا - 26 خرداد, 1399

  سلا م در طبقه همکف ساختمانی باید از چه تقویت کننده آنتن استفاده کرد آیا انتن خفاشی خوب است یا آنتن گردان؟؟؟

  • خانه برق - 26 خرداد, 1399

   عموما طبقات پایین در مناطقی که ساختمان‌ها مرتفع هستن مناسب برای استفاده از آنتن رومیزی نیستند. آنتن روی پشت بام مناسب است اگر سایر همسایه‌های شما از آنتن‌های بدون تقویت کننده استفاده می‌کنند و مشکلی برای دریافت سیگنال ندارند همان آنتن‌های معمولی مناسب هستند و نیاز به هزینه کردن آنتن گردان به نظر من نیست.

 9. سایه - 26 خرداد, 1399

  سلام ۱روزه که با افت سیگنال مواجه هستیم و همش پیغام بدون سیگنال روی صفحه ظاهر میشود برای چند ثانیه و بعد تصویر برمیگردد.امکانش هست که ایراد از خودِ تلویزیون باشه؟به تازگی تلویزیون ایکس ویژن خریدم

  • خانه برق - 26 خرداد, 1399

   همانطور که در پاسخ‌های قبل گفته شده علت از اتصالات بین کابل و فیش‌ها و یا اتصالات غیر اصولی بین کابل و کابل و یا فرسودگی کابل ارتباطی میتواند باشد.

 10. علی شیخ کرمی - 24 خرداد, 1399

  سلام و عرض ارادت
  خیلی ممنون از توضیحات خوب شما.
  آنتن و کابل مستعملی دارم . تا چند وقت پیش همه کانال ها دریافت می شدند . اما اخیرا کانال های نمایش ، مستند و رادیوی FM خلیج فارس و چند کانال تلویزیونی دیگر دریافت نمی گردد (در بندرعباس ساکن هستم)
  حدود 10 سال از عمر کابل شیرکوه یزد 4.5c و آنتن تقویت دار سیماران می گذرد. طول کابل بیش از 15 متر و در معرض هوا قرار دارد . در پشت بام رنگ مسی شیلد تغییر کرده و خاکستری شده است و عایق بیرونی کابل در بعضی قسمت ها ترک خورده است.
  ** با توجه به گرانی کابل و آنتن حیران مانده ام که اشکال از کدامشان است.
  ** ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید. می دانم که درخواست بیجایی دارم .
  ارادتمندم

  • خانه برق - 26 خرداد, 1399

   کابل شما با توجه به دما و رطوبت موجود در منطقه شما و طول عمر ده ساله قطعا قادر به انتقال سیگنال قوی نمی‌باشد اگر آنتن سالم است کابل تعویض کنید مشکل حل خواهد شد.

 11. سی سی - 24 خرداد, 1399

  سلام ببخشید محل کار ما یه طبقه زیر زمین هس آنتن دیجیتال رو وصل کردم طبقه ای چهارم هم کثرت سیگنال قوی هس هم کیفیت سیگنال کانال هارو خوب میگیره ولی هر روزه کانال ها میپرن کیفیت و کثرت یهویی صفر میشه

  • خانه برق - 26 خرداد, 1399

   یکی از دلایل قطع و وصل سیگنال به دلیل عدم یک اتصال کامل بین کابل و فیش‌ها و یا اتصالات غیر استاندارد و غیر اصولی است. لطفا اتصالات فیش‌ها و کابل ارتباطی را چک کنید.

 12. علیرضا - 14 خرداد, 1399

  سلام. من تازه تلویزیون خریدم اما آنتن رو که وصل میکنم چراغ آنتن روشن نمیشه ولی همون کابل و آنتن رو به پشت دیجیتال وصل میکنیم با تلویزیون قدیم تصویر میاد. درنهایت وقتی آنتن رو به تلویزیون جدید وصل میکنم و جستجو میزنم هیچی پیدا نمیکنه. مگر نباید به محض اتصال فیش آنتن به پشت تلویزیون جدید چراغ آنتن روشن بشه؟ لطفا راهنمایی کنید

  • خانه برق - 17 خرداد, 1399

   فیش آنتن تأمین کننده ولتاژ مورد نیاز آنتن نیست. با توجه به نوع آنتن ولتاژ مورنیاز آنتن یا از طریق منبع تغذیه تأمین خواهد شد یا از طریق پورت USB و تا زمانی که ولتاژ مورد نیاز تأمین نگردد چراغ آنتن روشن نخواهد شد و قاعدتاً سیگنالی هم دریافت نخواهید کرد.

 13. Amir - 10 خرداد, 1399

  سلام آنتن ما انتن از نوع ثابته و روی پشت بام قرار داره ولی حدود دو روزیه که سیگنال نداریم تمام کابل ها و تقویت سالم و نو هستن اتصالاتم چک کردیم ولی چراغ آنتن خاموشه احتمال سوختن آنتن هست؟

  • خانه برق - 11 خرداد, 1399

   بله، امکان سوختن آنتن نیز هست.

   • علی - 2 تیر, 1399

    سلام چراغ آنتن روشن میشه ولی زمانیکه جستجو میکنیم هیچ سیگنالی نمیاره حتی علامت وصل بودن آنتن توی صفحه نمایش نمیادمشکل چیه؟

    • خانه برق - 6 تیر, 1399

     اتصال کابل آنتن به تلویزیون چک بفرمایید

 14. نیاز - 9 خرداد, 1399

  آیا وسیله ای هست که سالم بودن کابل آنتن را مثل برق که با فاز متر چک می کنند چک کنیم.

  • خانه برق - 9 خرداد, 1399

   بله با اهم متر یا تستر می‌توان اتصال و یا قطع بودن کابل را چک کرد. البته اگر تستر یا اهم‌متر در دسترس نیست از یک لامپ کوچک و باتری و برقرار کردن یک مدار ساده می‌توان از سالم بودن کابل اطمینان حاصل کنید.

 15. نیاز - 9 خرداد, 1399

  با سلام ،من آنتن هوایی خریدم ، در خانه. همه پریز های آنتن چک کردم چراغ آنتن. روشن می شود ولی در پشت بام بعد از وصل سیم به آنتن ،چراغ آنتن روشن نمی شود، لطفا راهنمایی بفرمایید

  • خانه برق - 9 خرداد, 1399

   ممکن هست کابل ارتباطی دارای اتصال باشه یا قطع باشه، از سالم بودن کابل ارتباطی از پشت بام به داخل منزل اطمینان حاصل نمایید.

 16. کامی - 8 خرداد, 1399

  سلام انتن رومیزی برای طبقه هم کف مناسبه یا هوایی بخرم

  • خانه برق - 9 خرداد, 1399

   بستگی به سطح سیگنال منطقه شما دارد. در برخی مناطق سطح سیگنال در طبقات همکف و اول ضعیف هست و آنتن رومیزی نیاز شما را برآورده نخواهند کرد. هنگام خرید آنتن رومیزی از فروشنده بخواهید در صورت عدم دریافت سیگنال آنتن رومیزی خریداری شده را با آنتن هوایی تعویض کند.

 17. عبدالله الماسی - 6 خرداد, 1399

  با سلام .آنتن تلوزیون ما برقی هستش.انتن تو برق تا لوستر را روشن میکنم کانال ها قطع میشن راه حل چیه ؟.

  • خانه برق - 9 خرداد, 1399

   مورد نادری هست. شاید به دلیل ایجاد نویز هنگام روشن بودن لوستر باشه. باید منبع نویز پیدا کنید.

  • Mitra - 10 تیر, 1399

   سلام ما انتن رومیزی رو بعد از جداکردن از تلویزیونLcd به تلویزیون قدیم وصل کردیم و در اونجا کانال یابی انجام دادیم ولی بعد از اینکه انتن رو دوباره به تلویزیون Lcd وصل کردیم فقط مینویسه سیگنال موجود نیست و موقع کانال یابی هم هیچ کانالی رو نمیگیره

 18. جمال - 31 اردیبهشت, 1399

  سلام من تو محل کارم تلویزیون قدیمی دارم که با دستگاه دیجیتال و انتن رومیزی کار میکنه مشکلم اینه که بعد از بیست دقیقه که دستگاه دیجیتال روشنه و کار میکنه یهو قطع میشه بعد باید خاموش روشن کنم تا کار کنه به نظرتون مشکل از کجاست قابل حل شدن هست یا نه ممنونم اگه راهنماییم کنین

  • خانه برق - 2 خرداد, 1399

   فکر کنم با به‌روز رسانی نرم افزار دستگاه دیجیتال مشکل حل بشه، البته بهتر است به یک تعمیر کار سیستم های الکترونیک هم مشورت کنید.

 19. عزیزی - 28 اردیبهشت, 1399

  سلام چراغ تقویت کننده و آنتن خو بخود خاموش میشه و دوباره روشن میشه باز دوباره قطع و وصل میشه میشه لطفا دلیلش رو بگید مرسی

  • خانه برق - 29 اردیبهشت, 1399

   علتش میتونه اتصالات نا مناسب فیش به کابل یا منبع تغذیه باشه، فیش‌ها و اتصالات چک کنید. مغزی کابل و شیلد کابل اگر به هم اتصال کنند این مشکل هم به وجود میاد.

 20. گلزاری - 28 اردیبهشت, 1399

  سلام.انتن ما یک بار میگیره دوباره باید تنظیمش کرد تا دوباره بگیره بعد دوباره قطع میشود چکار کنیم

  • خانه برق - 29 اردیبهشت, 1399

   دقت کنید پس از جستجو و کانال یابی تغییرات را ذخیره سازی کنید

 21. آسمانی - 11 اردیبهشت, 1399

  سلام ، آیا برای تلویزیونی که گیرنده دیجیتال جداگانه به آن وصل می شود ، نوع خاصی از آنتن مناسب است ؟

 22. میلاد مرادی - 6 اردیبهشت, 1399

  با سلام
  هنگام وزش باد سیم آنتن از جا در می آید چکار کنیم؟

  • خانه برق - 9 اردیبهشت, 1399

   فیش آنتن تعویض کنید، کابل آنتن را به وسیله چسب برق یا بست‌های کمربندی محکم کنید.

 23. علی - 30 فروردین, 1399

  سلام تلویزیون ما خود به خود شبکه ها رو تغییر میده آیا امکان داره از فرسودگی و اتصالی آنتن باشه؟

  • خانه برق - 30 فروردین, 1399

   وقتی سطح سیگنال تغییر می‌کند اکثر گیرنده‌ها و تلویزیون‌ها اقدام به روزرسانی کانال‌ها و شبکه‌های می‌نمایند، تغییر سطح سیگنال می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله فرسودگی آنتن، اتصالات کابل و فیش‌ها، تغییر جهت آنتن در اثر وزش باد و …

 24. علی بهره مند - 21 فروردین, 1399

  سلام ما در طبقه ۴ هستیم در ۴۰متری ساختمان ما یک انتن گیرنده فرستنده موبایل میباشد اکثر مواقع گیرنده دیجیتال ما کار نمیکند راهکار چیست.

  • خانه برق - 23 فروردین, 1399

   محل نصب آنتن تغییر بدهید، و یا از یک آنتن دیگر که تقویت کننده ندارد استفاده کنید. تقویت کننده‌ها نویز را نیز تقویت می‌کنند

 25. M Sh - 3 فروردین, 1399

  با سلام.
  در اپارتمان ۴ طبقه با انتن مرکزی هستیم. که ما ط اول هستیم. اغلب موقع شروع برنامه های خاص آنتن ما قطع میشه. و چند واحد سیستم ماهواره ی خود را به کمک‌انتن مرکزی استفاده می کنند و احساس می کنم به محض استفاده انها از تلویزیون، انتن ما قطع و پیام سیگنال موجود نیست برام میاد.
  چکار کنیم. کلافه شدیم.
  آیا می تونیم از آنتنی اختصاصی در بالکن شخصی خودمون برای استفاده دایم و قطع نشدن تصویر ، استفاده کنیم؟ لطف نوع آنتن رو معرفی بفرمایید.
  با تشکر

  • خانه برق - 3 فروردین, 1399

   با سلام
   اینکه در ساعت‌های خاصی این مشکل رخ می‌دهد می‌تواند به دلیل شروع به کار یک وسیله برقی که ایجاد نویز می‌کند و یا پارازیت‌های ماهواره‌ای اتفاق افتد، در هرصورت استفاده از آنتن‌های بدون تقویت کننده مناسب‌تر است، آنتن‌های رومیزی هم گزینه‌های مناسبی هستند منوط بر اینکه در منطقه شما در طبقات پایین سیگنال ضعیف نباشند، جابجایی آنتن و کابل ارتباطی یکی دیگر از گزینه‌ها است.
   موفق باشید

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.